Kampania społeczna dotycząca prawa dostępu do broni w USA.

Dostęp do broni – pozwalać czy zabronić?

W USA niezwykle poważnym problemem, spędzającym niejednemu Amerykaninowi sen z powiek, jest łatwy i niekontrolowany dostęp do broni. Prawo do posiadania i noszenia broni palnej gwarantuje obywatelom 2. poprawka do Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Weszła ona w życie już w 1791 r.

Prawnik ze swą teczką może ukraść więcej niż stu ludzi z pistoletami. Historia pokazuje, że jednak jedni, jak i drudzy są w stanie dokonać kradzieży istnień ludzkich w takim samym stopniu. W ostatnich 45 latach broń palna zabiła więcej Amerykanów niż wszystkie wojny. Od 1970 r. w USA od strzałów z broni palnej zginęło 1,5 miliona obywateli USA. Ilość strzelanin, zależy od nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nadużywają tego prawa, ale fakt, iż prawo jest takie, a nie inne też ma na to znaczący wpływ.

Władze próbują podejmować pewne działania w celu zaostrzenia tego prawa, lecz patrząc na obecną sytuację, nie przynosi to oczekiwanych skutków. Obywatele również postanowili nie siedzieć bezczynnie i organizują mnóstwo przedsięwzięć uświadamiających wagę ów problemu. Stworzono także wiele kampanii społecznych. O jednej z nich pokrótce opowiemy w naszym artykule.

Kampania Sandy Hook Promise

Zaskoczeni? Wszyscy patrzyli na historię miłosną... a w tle działy się rzeczy, które doprowadziły do tragedii. Gdyby zwrócono na nie większą uwagę, można byłoby jej zapobiec.

Kampania nawiązuje do tragicznych wydarzeń ze szkoły Sandy Hook w USA, które miały miejsce w 2012 roku. 20-letni Adam Lanza najpierw zastrzelił swoją matkę, potem 26 osób (uczniów i pracowników), a następnie popełnił samobójstwo. Akcję przygotowała organizacja Sandy Hook Promise, założona przez Nicole Hockley, której syn, 6-letni wtedy Dylan, zginął w tym wydarzeniu. Sandy Hook Promise prowadzi program edukacyjny z zakresu rozpoznawania sygnałów, jakie wysyłają do otoczenia potencjalnie niebezpieczne osoby i zapobiegania przemocy.

Problem dostępu do broni palnej w USA jest bardzo poważny i to jest tylko jedna z mnóstwa innych kampanii traktujących o nim.

Zapraszamy do zapoznania się również z:

Obronić przed bronią

Kampania przeciw broni palnej z wibratorami w roli głównej

 

One thought on “Dostęp do broni – pozwalać czy zabronić?

  1. Moim złożeniem jest zatem niepowtarzalny z najmocniejszych tekstów dzisiejszych momentów. Każdemu czytającemu niniejszy materiał polecam doszkolić się z języka angielskiego, ponieważ za możliwość również istanieje wiele różnorodnych kartek z takimi pracami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *